Gå dig til bedre lederskab

Velliv i naturen har interviewet Finn Vestergaard, Group People & Culture Director, ISS World Services, om naturens betydning for sundhed, trivsel og arbejdsglæde.

”I en global virksomhed med 470.000 medarbejdere på verdensplan er dagen er ofte i fuld gang, når jeg møder på arbejde. Der er sjældent tid til at tænke over det store perspektiv i opgaver og arbejdsliv i en travl hverdag. De tanker gør jeg mig i stedet i de tidlige morgentimer. Det er blevet en god vane for mig hver morgen at gå 4-5 kilometer i og omkring Lyngby, hvor jeg bor - et naturmæssigt privilegeret område tæt på søer, skov og strand. At gå for mig selv, lytte til naturen og iagttage årstidernes skiften er den bedste måde at klare tankerne og fokusere ind på dagen.

Interessen for lange gåture accelererede, da jeg for nogle år siden tilbragte en uge på Caminoen i Spanien - alene med kort og rygsæk, men uden telefon og pc. Først føltes det nærmest skrækindjagende at være afskåret fra omverdenen, men det endte med at blive en på alle måder positiv naturoplevelse – en retræte med plads til at reflektere og få nye perspektiver på livet både privat og professionelt. Det er siden blevet en værdifuld tradition for mig hvert år at bruge efterårsferien på en af Europas mange smukke pilgrimsruter.

I fritiden dyrker jeg også fællesskabet, når jeg nogle gange om ugen spiller fodbold eller mødes med venner og kolleger i vores nye outdoor træningsgruppe ’Skovens helte’. På ISS’ hovedkontor i Søborg er udendørs holdtræning nu også blevet et tilbud til medarbejderne, som har taget godt imod det nye initiativ.

Det har overrasket mig, hvor meget det at gå lange ture betyder for mit fysiske og mentale velvære. Det sker også i arbejdstiden, når jeg holder statusmøder med min nærmeste medarbejder, mens vi går rundt om Bagsværd Sø. På virksomhedsplan gør vi, hvad vi kan for lægge teamudvikling ud i naturen, når det er muligt. Vi har bl.a. sejlet havkapsejlads på Øresund og besøgt aktivitetsparken på Kragerup Gods.

Som mange andre har jeg et job med pres på og mange flere opgaver, end man egentlig kan nå. Det er på den ene side en styrke i arbejdslivet, at vi har meget frie rammer til at løse vores opgaver. Men den samme frihed og mangel på rammer kan nemt blive en kilde til stress og frustration, når vi står alene med ansvaret for at prioritere og disponere.

Når jeg er aktiv i naturen, føler jeg mig mere til stede, mere koncentreret og i bedre fysisk form. Det giver mig mentalt overskud og styrker evnen til at træffe de rigtige valg og beslutninger. Dermed bliver jeg forhåbentlig også en bedre leder for mine medarbejdere.”