Nu kan du stemme til Velliv Foreningens repræsentantskab

28-02-2024

Bor du i Region Hovedstaden eller i Region Sjælland, kan du i perioden 27. februar til den 11. marts stemme til Velliv Foreningens repræsentantskab. Ved at bruge dit medlemsdemokrati har du som kunde mulighed for at få indflydelse på dit eget pensionsselskab.

Her kan du være med til at bestemme

Som kunde i Velliv har du ikke kun en pensionsordning. Du har også automatisk et medlemskab af Velliv Foreningen. Lige nu er der valg til repræsentantskabet, hvor 54 kandidater bejler til en plads. Det er repræsentantskabet, som sætter retningen for foreningen. De beslutter bl.a., om der skal udbetales bonus til medlemmerne og hvor mange midler, der skal uddeles til danskernes mentale sundhed.

Tag kandidattesten og stem digitalt

Alle, der er berettiget til at stemme, modtager en invitation i enten e-Boks eller som fysisk brev i forbindelse med valget. Er du i tvivl om, hvor krydset skal stå, er Velliv Foreningen klar med en kandidattest.

Du kan tage kandidattesten her

Der kan stemmes til Velliv Foreningens repræsentantskab til og med mandag den 11. marts.