3 kilder til afkast

Hos Velliv har vi en klar ambition om at sikre kunderne et afkast, der er højere end det, der normalt er muligt at opnå på de finansielle markeder. Det sker gennem et unikt værditilbud. Vi kalder det tre kilder til afkast, der udgøres af investeringsafkast, DinKapital og Bonus fra Velliv Foreningen.

Gode investeringsafkast

Med et samlet afkast på henholdsvis 41,8 pct. og 36,6 pct. har VækstPension Index og VækstPension Aktiv over de sidste fem år leveret nogle af branchens bedste afkast for kunder med mellem risiko og 15 år til pension.

År #1 på årlige afkast
2007 Aktiv nr. 1 ud af 6
2008 Aktiv nr. 1 ud af 7
2013 Aktiv nr. 1 ud af 7
2014 Aktiv nr. 1 ud af 7
2014 Index nr. 2 ud af 7
2016 Index nr. 1 ud af 7
2017 Aktiv nr. 2 ud af 7
2018 Aktiv nr. 3 ud af 8
2019 Index nr. 1 ud af 7

*Velliv data på baggrund af Morningstar.


Få endnu mere ud af din opsparing med DinKapital

DinKapital giver kunderne en årlig høj rente på p.t. 4 pct. 96% af alle nye virksomhedskunder har automatisk tilknyttet DinKapital. Afkastet fra DinKapital giver kunderne en solid bund under pensionsopsparingen – ikke mindst i perioder med lave renter og volatilitet på de finansielle markeder. Læs mere her.

Bonuskroner til dig

Alle kunder i Velliv er automatisk medlem af Velliv Foreningen, der ejer Velliv. I Efteråret 2020 udbetaler Velliv Foreningen i alt 240 mio. kroner i bonus til foreningens medlemmer svarende til en kontant bonus på ca 1.450 kr. pr. opsparet mio. kr. Sammenlagt har Velliv Foreningen i 2018, 2019  og med bonus for 2020 udbetalt i alt 812 mio. kr. i kontant bonus til Vellivs kunder. Størrelsen af det samlede bonusbeløb bliver besluttet på det ordinære repræsentantskabsmøde i foråret på baggrund af Velliv Foreningens samlede investeringsresultat det forudgående år. Regn på bonus her, og læs mere om Velliv Foreningens medlemsbonus her